Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

VIDĚLI JSME MĚSÍC

zobrazit všechny reportáže

VIDĚLI JSME MĚSÍC

V rámci rodinného objevitelského víkendu jsme měli možnost v pravé poledne hvězdářským dalekohledem pozorovat Měsíc. A nedalo nám, abychom se o panu hvězdáři nedozvěděli víc.

Pan Jiří Novák se již rok věnuje astronomii.

Jak a kdy jste se k astronomii dostal?

Můj syn si přál od ježíška k Vánocům dalekohled. A on mu to splnil. Jak to tak ale bývá, musel jsem se s ním naučit zacházet nejdříve já a už mne to nepustilo.

Jaké typy dalekohledů vlastníte?

Nyní máme doma dva zrcadlové dalekohledy, oba jsou typu Newton s dobsonovou montáží, což znamená tubus dalekohledu s velkým zrcadlem na dolním konci na jednoduchém dřevěném otočném podstavci. Vše se zde nastavuje jednoduše ručně. Hlavní zrcadlo u většího dalekohledu má průměr 25 centimetrů a zachycuje výrazně více světla než ten, který původně přinesl synovi ježíšek, kde bylo zrcadlo o průměru 15 centimetrů.  Menší dalekohled mám pak v cestovní verzi s hlavním zrcadlem o průměru 20 centimetrů – dá se rozložit na malé části a váží jen 10 kilogramů, takže se s ním dá i vylézt na kopec s pořádnou tmou pro pozorování. Větší dalekohled má kolem 35 kilogramů a zabere při převozu celé auto, takže na výlety s rodinou to není ideální.

Na místo okuláru lze k dalekohledu pro fanoušky fotografie připevnit tělo zrcadlovky a vyfotit si nejen Měsíc, ale i galaxie či mlhoviny daleko ve vesmíru. Na doplnění pak máme triedr, jaký nosí někdo třeba do lesa a na výlety. Tím se dají dobře pozorovat přes den třeba i letadla a v noci hvězdy, komety a další objekty dost velké, aby je triedr zvládl. Ten se může připevnit na stativ, aby se obraz moc neklepal. Začít pozorovat noční oblohu lze tedy i s málem.

Které objekty rád pozorujete?

Nejraději mám galaxie a hvězdokupy. Když se na ně dívám a postupně přibližuji, připadám si přitom jako bych cestoval mezi hvězdami. Dnes se tady před DDM dá pozorovat jen Měsíc, který je teď asi 386 200 kilometrů od Země. V noci ale začínám vždy planetami, které zrovna na dané roční období vycházejí. Nejhezčí je asi Jupiter, který se dá vidět i s pásy mraků a bouřemi v atmosféře.

Jaká denní doba je ideální ke sledování Měsíce?

Ideální je pro mne stmívání. Detaily kráterů na Měsíci jsou už dobře vidět, ale zároveň ještě neoslňuje. Od doby, kdy je v polovině až do úplňku se používá měsíční filtr, který propouští méně světla. Přibližně o 70 procent.

Dají se hvězdy a Měsíc i fotit?

Já fotím jen mobilem takzvaně za okulárem, takže místo oka dám za okulár dalekohledu foťák. Dají se takto udělat krásné fotky hlavně Měsíce. Pro focení galaxií a objektů hlubokého vesmíru už je potřeba dražší výbava a hlavně velmi mnoho času na zpracování fotek a to já nemám. Zajímavý je ještě Saturn, když se ho podaří vyfotit ostře i s prstencem kolem. Hlavně mne ale baví hvězdy, planety a další objekty pozorovat naživo, takže focení je jen taková malá památka a ukázka, co se dá vidět pro známé a kamarády na Instagramu.  Zároveň je to i motivace jít se někdy na hvězdy podívat sami. Dalekohledem u kamaráda nebo na hvězdárnu, případně do planetária.

Děkuji za rozhovor.

Zuzana Laluchová, členka novinářského kroužku DDM Symfonie