Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Sportovní den seniorů 2020

zobrazit všechny reportáže

I senioři si umí hrát

Říká se, že staří jsou jako děti. V sobotu 3. října 2020 v okolí DDM Symfonie dospělí hráli hry a soutěžili sami se sebou a s ostatními v těchto disciplinách:

Chůze s holemi na dvě stě padesát metrů se konala na chodníku podle dráhy s otočkou po 125 m. Měřil se čas a účastníci měli možnost se zadýchat, i když závodili každý sám za sebe.  Těm, co neměli hole, se půjčovaly.

Discgolf – tato obdoba golfu s létajícím talířem (frisbee) je ve světě populární.  Hodit do koše tři frisbee se ukázalo, že není tak těžké na krátkou vzdálenost, ale na delší vzdálenosti byla úspěšnost mnohem horší.

Při hodu na jelena si všichni vzpomněli na dětská léta, kdy účastníci házeli kamenem na různé cíle (někdy nechtěně do okna) nebo házeli žabky na vodě.  V této hře byl jelen zaměněn za dubový kotouč, kulovnice za tenisové míčky a paseka za skloněnou lyžinu, po které se odvaloval kotouč.  Trefit se třikrát za dobu, po kterou se kotouč odvaloval, byl pro mnohé oříšek.

Šipky – klasická hospodská hra zaujala především ženy. Pořadatel měl starost, zda šipky se zabodnou do terče nebo budou narážet do kovové konstrukce, popř. do dřevěných vrat. Den skončil a všechny šipky měly ostré hroty jako na začátku. Úspěšnost zásahů byla velmi vysoká.

Biatlon – v našem provedení si nikdo neuměl představit tento zimní sport s puškou na zádech a běžkách na tratích o mnoha kilometrech.  U nás se chodilo nebo běželo 2 x 180 m a střílelo do krabice šestirannými kolty Nerf. Tyto zbraně vlastní většina vnoučat, ale půjčila je seniorům? Při soutěži byla možnost si je vyzkoušet a střílet s nimi na terč. Mnoho seniorů střílelo přesně.  

Pro turnaj stolního tenisu a pétanque byl vypracován model pro příchozí a registrované. Rozdělení bylo provedeno při presenci účastníků.

Petanque – si zahráli všichni. Někteří v soutěži příchozích a ostatní v soutěži družstev.  Ti, kteří hráli poprvé, byli uneseni hrou a bylo nutné je přimět ještě absolvovat další discipliny.

Stolní tenis  - turnaj byl zahájen již před slavnostním zahájením. To umožnilo zahrát si nově příchozím po skončení turnaje. Vzhledem k hygienickým pravidlům se hrálo na třech stolech a v sále mohlo být jen 10 lidí.

Sportovní den skončil ve 13:00 h. Vyhlašování vítězů neproběhlo, protože cílem akce bylo sportem se příjemně unavit, zahrát si a ve společnosti věkově stejně starých se pobavit.  Měřil se čas, počítaly body, měřily cm a navíc se soutěžilo v turnajích. Vítězům se dostalo uznání od soupeřů. Výsledky byly zaznamenávány na kartičky. Po odevzdání kartičky byl každý účastník občerstven koláčkem, cornetti a pamětním listem.

Nebylo vítězů ani poražených, ale bylo mnoho spokojených účastníků, kteří měli radost ze setkání se svými vrstevníky a při tom zapomněli na samotu vyvolanou COVID 19.

Ing. Pavel Kárník

Foto: Eva Kárníková, Jakub Karbulka