Hodnocení táborového léta DDM Symfonie

zobrazit všechny reportáže

Hodnocení táborového léta DDM Symfonie

Dům dětí a mládeže Symfonie Poděbrady pořádá každé léto týdenní pobytové tábory Vendelín a Zažij Krkonoše, 14denní tábor Zhořec a dva vodácké tábory na Vltavě. K tomu jsme letos přidali 18 příměstských táborů s různými tématy a stejně jako každý rok byl jejich program pestrý a nabitý. Celkem jsme připravili prázdninový program pro 688 dětí.

V rámci projektu Šablony DDM Symfonie jsme na táborech realizovali projektové dny, kdy se děti seznámily s odborníky z praxe, kteří jim představili různá témata korespondující vždy s hlavním táborovým námětem. Například na lezeckém táboře s názvem Putování po Švýcarsku se děti seznámily profesionální s výbavou, kterou pro svou výpravu potřebuje zkušená česká lezkyně Ladislava Bímová. Na tábor Tvořivé léto, kde děti vyráběly z papíru velkého papouška v životní velikosti, přijeli chovatelé papoušků a předvedli dětem, co všechno tato krásná a inteligentní zvířata dovedou a jakou péči potřebují. Děti z tábora Klapka, střih, premiéra se byly podívat v promítací kabině poděbradského Zámeckého biografu a užily si v něm také soukromé promítání.

Tradiční pobytový tábor Vendelín měl tento rok podtitul „tajemství Borku“. Každý den dětem Vendelín zanechal v táboře tajemný zašifrovaný vzkaz, který musely najít a rozluštit. Více než 100 dětí, rozdělených podle věku do osmi oddílů, zažilo týden v přírodě plný tradičních i netradičních her nebo vyrazilo na celodenní výlet ke hradu Pecka. Užily si hodně zábavy na maškarní diskotéce nebo při noční hře Země duchů.

Na týdenním pobytovém táboře Zažij Krkonoše ve Velké Úpě si děti opékaly špekáčky na ohni při táboráku, sportovaly v krásné přírodě a vyrazily na nejeden výlet po okolí. Při vodáckých táborech Vltava I. a II. splulo celkem 37 účastníků nejdelší českou řeku v úseku od Vyššího Brodu do Boršova. Během cesty si osvojili nejen jízdu na kánoích a rychlé stavění stanů, ale také mohli obdivovat krásu hradu Rožmberk nebo zámku v Českém Krumlově.

Na táborové základně ve Zhořci u Manětína zažilo 111 účastníků během 14 dnů nejedno dobrodružství. Od velkolepých ceremoniálů kolem ohně až po střílení z luku a výrobu mečů. Vyzkoušeli si spoustu aktivit v přírodě, včetně přenocování pod hvězdami. Trénovali všechny své smysly i obratnost na lanových prolézačkách mezi stromy. Naučili se mnoho nových dovedností a protančili nejeden večer na diskotéce.

Na příměstských táborech Holčičí tvoření I. a II. si účastnice vyzkoušely batikování, práci s vlnou a přírodninami nebo malování na kamínky. Na sportovních táborech V Pohybu I. a II. se děti zase naučily základy vodáckého výcviku a vyzkoušely si oblíbené sporty jako florbal či bowling i netradiční hry jako discgolf nebo softbal. Účastníci příměstského tábora Posvátný kámen Alatyr se nechali vtáhnout do napínavého příběhu a během pěti dnů zachránili pradávný svět od všech zlých nestvůr.

Uspořádali jsme také dva příměstské tábory v Sánech, kde děti cestovaly kolem světa, hrály si, tvořily a poznávaly. Dalších pět příměstských táborů se konalo v nedalekém Pátku, kam se děti vydaly po stopách pohádek, hrály deskové hry, muzicírovaly a vytvářely věci z přírodnin a jeden z těchto táborů byl dokonce pro předškoláky.

Na závěr léta uspořádaly naše trenérky kroužků aerobiku a street dance soustředění, při kterých děti pilovaly techniku a nacvičovaly nové sestavy, které předvedly rodičům při zdařilých závěrečných vystoupeních. Během tábora si děti užily také jeden odpočinkový den, kdy si byly zaplavat a vyzkoušely si bowling.

V tomto roce byla nastavena protiepidemická opatření tak, že pro nás bylo možné, na rozdíl od minulého roku, všechny pobytové a vodácké tábory realizovat podle plánu. Díky zodpovědnému přístupu rodičů i pracovníků DDM naši táboroví zdravotníci nemuseli řešit více než pravidelné léky, občasné klíště nebo odřené koleno. A to jsme velmi rádi.

Za tým DDM Symfonie Lucie Míčová

Fotogalerie z táborů - https://www.ddmpodebrady.cz/fotogalerie