POZNÁVÁME TVÁŘE STROMŮ - nově v Koutech u Poděbrad do 31. 8. 2021

Všechny novinky

Poznáváme tváře stromů

Každý strom, stejně jako člověk je jedinečný. Každý strom, stejně jako člověk, má svoji tvář. V každém stromě žije živá bytost, která o strom pečuje, ochraňuje ho, stará se o jeho růst a harmonii. Skrze ni a skrze místo, kde roste, získává strom svůj charakteristický vzhled, stejně jako člověk, kterému se ve tváři odráží vše, co zažil. Můžeme u stromu chvíli postát, můžeme poznat jeho tvář, můžeme se naučit vnímat jeho bytost.

V době covidových omezení v březnu 2021 jsme chtěli nabídnout lidem kolem nás možnost přijít na jiné myšlenky. Chtěli jsme podpořit rodinné vycházky do přírody, a tak se zrodila akce Poznáváme tváře stromů.

Ve spolupráci s naší výtvarnicí Klárou Forstovou jsme vybrali 15 zajímavých stromů. Klára k nim ztvárnila obličeje tak, jak na ni stromy a jejich bytosti působily, jak ji oslovily. Akce proběhla během měsíce března, dubna a května roku 2021 v Poděbradech, měla úspěch a začala si žít svým vlastním životem. Příkladem za všechny je paní Monika Szabóová, která přišla s nápadem akci Poznáváme tváře stromů přenést do Kout.

Nejdříve jsme si nedovedli představit, že bychom tváře stromů napasovali na zcela jiné stromy. Klára Forstová tváře tvořila pro konkrétně vybraný strom a najednou tváře přijdou na strom sice stejného druhu, ale jiného tvaru, věku, no a možná i jiné tváře. Nakonec to, že tváře stromů uvidí další okruh lidí, převážilo. Při výběru stromů v Koutech jsme zjistili, že ne všechny stromy, které byly vybrány v Poděbradech, lze vybrat i v Koutech. Buď zde vůbec nerostly, nebo nerostly na veřejném prostranství nebo obvod kmínku nedovoloval kvalitně umístit vytvořené tváře. Rozhodli jsme se počet 11 vybraných stromů v Koutech navýšit o další dva, které jsme v Poděbradech neměli, a to o hrušeň a jírovec. Klára Forstová k nim opět ztvárnila tváře a stromy budou vyprávět svůj příběh.

Strom poznáte podle tváře a QR kódu velkého a QR kódu malého.

Co vás čeká po načtení velkého QR kódu?

Zobrazí se vám nabídka s možností pustit si audio nahrávku, ve které se vám strom představí. Dále můžete rozkliknout aktivity, kde získáte inspiraci k venkovním hrám, nápady, jak využít přírodniny, odkazy na videa nebo knížky.

Pod malým QR kódem se skrývá interaktivní mapa stromů v Koutech.

Jejich polohu zjistíte na mapce, k tisku zde

Přejeme vám příjemně strávený čas společnou procházkou, zajímavé zážitky při setkání se stromy s tváří a při vyzkoušení nabízených aktivit.

  

 BŘÍZA

 OLŠE

 BUK

 JASAN

 MODŘÍN

 TOPOL

 PLATAN

 METASEKVOJE

 SMRK

 KATALPA

 DUB

 VRBA

 AKÁT

 TŘEŠEŇ

 LÍPA

 JÍROVEC MAĎAL

 HRUŠEŇ

 

DDM Symfonie by chtěl poděkovat: 

Kláře Forstové za výtvarnou stránku akce, za nasazení a pružnost s jakou plnila naše představy.

Nataše Doleželové, Milanu Hercikovi a Olze Vendlové za citlivý a zároveň profesionální přednes příběhů stromů.

Honzovi Sobotkovi za ochotu a dobrou náladu při natáčení a přípravě audio záznamů.

Yvoně Dočkalové za provedení korektur většiny textů.

Monice Szabóové za vstřícný přístup, nadšení pro věc a za otevření další možnosti, jak akce Poznáváme tváře stromů může dále žít.

Obci Kouty za poskytnutí stromů na akci.

Všem kolegům, kteří se podíleli na přípravě, ať už přiložením ruky k dílu nebo slovní podporou a důvěrou.

 

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.