Co se dělo za „zavřenými dveřmi“

zobrazit všechny reportáže

Od úterý 11. března do středy 13. května 2020 byl v DDM Symfonie přerušen provoz. Ze dne na den skončil pravidelný koloběh kroužků a my se museli přizpůsobit právě vyhlášenému nouzovému stavu. Co všechno jsme za ty dva měsíce stihli a jak jsme celou „koronavirovou krizi“ prožívali?

Roušky, šijeme roušky

Jakmile jsme o nuceném přerušení výuky informovali všechny její účastníky, lektory i místa mimo budovu, kde naše kroužky probíhají, rozhodli jsem se své úsilí nasměrovat k šití roušek. Inspirovali jsme se výzvou #rouškyvšem a 14 dní u nás každý všední den klapaly až tři šicí stroje naráz. Ušili jsme roušky nejen pro sebe a své blízké, ale i pro různé organizace, které nás oslovily. Kdo neuměl na stroji, stříhal, žehlil nebo kompletoval. Do práce se zapojili úplně všichni. Celkem jsme ušili a distribuovali potřebným 2326 roušek.

Velký jarní úklid a založení Symfonické zahrádky

Každý z nás vymetl prach a pavouky na svém pracovním stole a udělal si pořádek v papírech a skříních. Na tuto potřebnou činnost nezbývá v běžném denním shonu nikdy dost času. Velkého úklidu se dočkaly také všechny naše skladovací prostory. Vše jsme protřídili, urovnali a popsali, aby každý hned našel, co potřebuje. Podle nově vzniklého betonového plotu na hranici našeho pozemku se začala pomalu rodit malá zahrádka. Zasadili jsme jarní kytičky, několik letniček a v létě se dočkáme také první úrody „symfonických“ rajčátek. Vysadili jsme také dva krásné jeřáby burka a ukotvili indiánský totem.

Velikonoce jinak

Z připravované Velikonoční výstavy, jarních výtvarných dílen a úžasného plánovaného Retrohraní bohužel v tomto školním roce sešlo. Ale pod hastagy #velikonoce2020spolu #ddmsymfoniepoděbrady k nám do Symfonie dorazilo přes 60 velikonočních vajíček vyfocených na zahrádkách nebo někde v přírodě. Do velikonoční výzvy naší kolegyně se zapojila řada lidí, kteří si nenechali vzít velikonoční tradice úplně a pochopili, že se budou Velikonoce letos slavit trochu jinak. Za všechny fotografie ještě jednou děkujeme.

Truhlice plná nápadu a příprava námětů pro web Mitkamjit.cz

Protože je naší hlavní náplní vymýšlet zajímavou náplň volného času pro ostatní, nezapomněli jsem na to ani v této době. Zpracovali jsme různé vlastní návody a náměty, které jsme zveřejnili na portále Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže ČR www.mitkamjit.cz, vzniklým za účelem sdílení aktivit, nápadů, návodů, cvičebních lekcí a především dobré mysli v čase koronaviru. Každý týden jsme u nás otvírali Truhlici plnou nápadů a vybírali z ní pár zajímavých, vtipných a jednoduchých aktivit, kterými si mohli účastníci našich kroužků zpříjemnit dny v době, kdy jsme se s nimi nemohli potkávat u nás.

Online tréninky, lekce a úkoly na doma

Lektorky kroužků aerobiku a street dance se každé pondělí a středu oblékly do sportovního a přesně ve dvě hodiny vysílaly živě tréninkové lekce ze sálu pro účastníky svých kroužků. Zajímavou náplň pro své kroužky i na dálku přinášeli lektoři kroužků Teen jóga, Jóga pro děti, Nerf, Elektronika, Francouzština pro dospělé, Grafomotorika, Klubíčkování i Vaření.

Rychlý návrat ke kroužkům

V médiích se o tom sice mluvilo již delší dobu, ale až 4. května jsme dostali do rukou podrobně zpracované postupy a zjistili jsme, co všechno musíme dodržet pro možné obnovení naší činnosti. Bylo toho opravdu hodně a vyžadovalo to hodně promýšlení a příprav. Následoval rychlý sled několika porad a pak především nekonečně dlouhé telefonování. S lektory, abychom jim vše vysvětlili, a následně s účastníky, abychom zjistili jejich zájem opět nastoupit. Byl to velmi náročný týden plný stresu, ale opět jsme, podobně jako při šití roušek, táhli všichni za jeden provaz. Snažili jsme se, aby seznam kroužků, u nichž dokážeme splnit všechny podmínky pro jejich obnovu, byl co nejdelší. Z pozitivních reakcí rodičů našich malých a dospívajících účastníků jsme všichni velmi brzy pochopili, že úsilí, které do obnovy naší činnosti dáme, se nám ještě několikrát vrátí.

Vaše Symfonie